Sempervivum, Jovibarba etc.

Sempervivum altum Turill

Synonymika: Druh byl původně zařazen jako synonymum pod jiný, a poněkud odlišný kavkazský druh  S. pumilum.

 

Jméno: Jméno altum je latinský termín pro vysoký a vystihuje značnou výšku květonosné lodyhy této rostliny.

 

Popis: Růžice jsou až 4 cm široké (v přírodě obvykle menší), listy růžic obkopinaté, náhle hrotitě zašpičatělé, květní lodyha 30 – 40 cm vysoká, květenství rozvětvené, mnohokvěté. Podrobnější morfologická diagnóza zde.

 

Výskyt: Naleziště se nachází v gruzínské a zřejmě i ruské části Kavkazu, typový materiál pochází ze svahů hory Armchi, v kultuře se také lze setkat s rostlinami sbíranými v sedle Bečo u obce Zugdigi. 

 

Biotop: Vyskytuje se na kamenitých svazích ve výškách 1500 – 2000 metrů nad mořem.

 

PoznámkyDruh byl původně řazen jako synonymum k jinému, poněkud odlišnému kavkazskému druhu S. pumilum. Lze si jej splést například s dalším kavkazským druhé S. ingwersenii, které má ale menší růžice a s gruzínským S. charadzae, které je mnohem větší a má výběžky dlouhé až 35 cm, tedy dvojnásobně delší. Lze si jej také splést s balkánským druhem S. kosaninii, které se ovšem liší areálem výskytu, kratšími výběžky a mnohem nižší lodyhou. 

 

Pěstování: S. altum je obtížné především sehnat než-li kultivovat, pěstuje se poměrně snadno, vyžaduje slunné a dobře odvodněné stanoviště, na zeminu vyjma propustnosti nemá specifické nároky, jako ostatní kavkazské druhy netřesků je citlivější na vlhký podzim a zimní srážky a je proto vhodně jej od nich chránit jednoduchým krytem, v opačném případě hrozí zánik rostliny. Vytváří dlouhé nečetné výběžky, a proto se pomaleji rozmnožuje. Také je důležité vzhledem k větší délce výběžků hlídat, aby nedošlo k nežádoucímu promíchání sbírkových rostlin. 

 

Fotografie: