Sempervivum, Jovibarba etc.

Sempervivum calcareum Jordan

Synonymika:

S. tectorum L. var. calcareum (Jord.) Cariot et St. Lager, 1854

S. columnare Jord. et Fourr., 1868

S. racemosum Jord. et Fourr., 1868

S. californicum Hort. ex Bak., 1874

S. greenii Bak., 1877

 

Jméno: Od latinského calx (vápenec), název lze tedy přeložit jako vápencový, vápnomilný.

 

Popis: Růžice zploštělé, polootevřené, mnoholisté (80 – 140 listů). Listy růžic podlouhle obvejčité až podlouhle kopinaté, krátce zašpičatělé, šedozelené barvy na špičce obvykle výrazně purpurově hnědé. Květní lodyha 20 – 30 cm vysoká, květenství je velmi kompaktní, sloupovité s více jak 30 květy.

 

Rozlišovací znaky: Jde o velmi vyhraněný stěží s jiným druhem zaměnitelný taxon, pouze u forem, jež nemají hnědé špičky může dojít k záměně se S. tectorum.

 

Výskyt: Roste ve francouzských Přímořských Alpách, v Provensálských Alpách, v Bouches-du-Rhon, Vacluse, údaje o výskytu pocházejí také z Monackého knížectví a z italských Ligurských Alp. úUdaje o výskytu ve Španělsku jsou mylné. 
Biotop: Roste na slunných suchých vápencových skalách v různých vegetačních stupních od 400 do 1900 metrů nad mořem. 
 
Poznámky: Na základě tvarové proměnlivosti květenství byly v roce 1901 Rouyésem a Camusem popsány 3 variety, a to var. genuinum – lata květů chocholičnatá, větve laty chocholičnaté, dále var. columnare – lata květů velmi vysoká a úzká s četnými větvemi a var. racemosum – lata úzká.
 
Pěstování: Při dodržení určitých zásad není těžké a rostliny se celkem rychle rozrůstají, roste v jakékoli dobře propustné půdě, přídavek vápence je prospěšný. Nicméně jako jiné rostliny z jihu z hor nedaleko Středozemního moře je velmi háklivý na podzimní a zimní vlhkost a během vlhkých nepříznivých zim, které jsou v našich končinách časté obvykle hyne na některou z hnilob je tedy dobré rostlinu chránit jednoduchým krytem proti nadměrnému vlhku. Samozřejmostí je plné slunce.
 
Fotografie: