Sempervivum, Jovibarba etc.

Sempervivum arachnoideum Linné subsp. tomentosum (Lehmann et Schnittsp.) Schinz et Thell

Synonymika:

Basyonym:  S. tomentosum (C. B. Lehm. et Schnittsp.) Schinz et. Thell.

 

Synonym:  S. moggridgei De Smet ex Hook

                 S. laggeri Schott

                 S. webbianum Hort. ex C. B. Lehm. 

                 S. arachnoideum var. tomentosum Hayek 

 

Jméno: Název se vztahuje k hustě plstnatému ochlupení listů růžic přes než nemusí být vůbec listová zeleň téměř vidět.

 

PopisPolokulovité zploštělé růžice o průměru 1,5 - 3 cm, listy růžic u špičky širší, pavučinka je vždy hojná. Lodyha je vysoká 10 - 18 cm.

 

Rozlišovací znaky: Růžice jsou výrazně větší než u subsp. arachoideum, listy narozdíl od nominátní subsp. jsou v horním konci širší s velmi hustou pavučinkou. 

 

Výskyt: Výskyt je udáván od východní části Pyrenejí (Španělsko a Francie), přes Masiff Central a další středofrancouzská pohoří, Přímořské Alpy (Francie a Itálie), v Západních (Francie a Švýcarsko) a Jižních Alpách (Itálie) a na jihu v italských Apeninách. Dvě izolované lokality jsou známé ve vyvřelém pohoříčku Colli Euganei nedaleko italské Padovy.

 

Biotop: Rostou zpravidla na bazickém podkladu v nižších polohách často na velmi teplých biotopech, např. ve francouzských Přímořský Alpách jsem měl možnost pozorovat rostliny v submediterráním společenstvu, jemuž dominovaly stromovité vřesovce Erica arborea či císty Cistus albidus a salviifolius

 

Pěstování: Kultivace subsp. tometosum je bezproblémová, samozřejmostí je dostatečně osluněné stanoviště s propustným substrátem, u nějž není na škodu zásaditá reakce. U rostlin pocházejících z teplých přímořských lokalit je teoreticky možná jistá ochrana před mrazy či zimním vlhkem, nicméně rostliny původem z teplého submediterráního Colli Euganei mi zatím nezrzly ani při holomrazech - 28 °C. 

 

Fotografie: